Utrzymanie porządku w domu wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Wszystko dzięki nowoczesnym robotom sprzątającym, które doskonale radzą sobie z usuwaniem kurzu, odkurzaniem, a także myciem i polerowaniem podłóg. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, doskonale trafiłeś. W poniższym artykule przedstawiamy, w jaki sposób działa inteligentny robot sprzątający, a także, jak dbać o jego czystość, aby służył przez długi czas.

Jak działa i z czego zbudowany jest robot sprzątający?

Obecne na rynku od kilku lat automatyczne roboty odkurzające i myjące podłogi nikogo już nie dziwią. Wręcz przeciwnie, stają się coraz popularniejsze, gdyż stanowią doskonałe odciążenie w codziennych obowiązkach. Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się bardzo zaawansowane technologicznie, w rzeczywistości ich mechanizm działania wcale nie jest tak zawiły, jak się wydaje. Praktycznie każdy robot sprzątający zbudowany jest z trzech podstawowych komponentów takich jak:

  • napęd,
  • bateria,
  • szczotki czyszczące.

Oczywiście nie są to jedyne elementy konstrukcyjne. Niektóre modele są wyposażone także w dodatkowe udogodnienia, do których należą np. ściereczki, czy miotełki mające za zadanie zgarnianie brudu. To, z czego dokładnie jest skonstruowany robot do odkurzania i mycia, zależy w dużej mierze od stopnia jego zaawansowania oraz funkcji, jakie posiada.

Jak dbać o sprzęt, aby utrzymać go w dobrej kondycji?

Chcąc przedłużyć żywotność zakupionego robota sprzątającego, wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek. Jeśli zwrócisz uwagę na prawidłową eksploatację, wówczas możesz mieć pewność, że urządzenie odwdzięczy Ci się wieloletnim, bezawaryjnym działaniem. Co więcej, w ten sposób unikniesz też kosztownych napraw. Jak twierdzą serwisanci, najczęstszą przyczyną usterek tego typu urządzeń jest nieumiejętne lub zbyt rzadkie czyszczenie sprzętu.

Robot odkurzająco-mopujący COBBO Camera Navigation CF11 podobnie jak każdy inny robot sprzątający dostępny na rynku ma kilka newralgicznych miejsc, w których osadzają się zanieczyszczenia. Do takich elementów należą przede wszystkim pojemniki: na brud oraz wodę. By utrzymać urządzenie w dobrej kondycji, komponenty te muszą być poddawane regularnemu czyszczeniu.

Nie można też zapominać o filtrze HEPA, dzięki któremu możliwe jest filtrowanie powietrza i zatrzymywanie cząsteczek kurzu, wirusów, bakterii itp. Roboty sprzątające wyposażone w tego typu rozwiązanie zapewniają bardzo precyzyjne odkurzanie. Filtr raz na jakiś czas zaleca się umyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu lub zwykłego mydła. Jeśli zauważysz obniżoną sprawność urządzenia lub zaobserwujesz, że działa głośniej, to znak, że konieczna jest wymiana filtra HEPA na nowy.

O czym jeszcze pamiętać, czyszcząc robota sprzątającego?

Dbanie o robota odkurzającego i myjącego podłogi nie powinno ograniczać się wyłącznie do czyszczenia pojemników oraz filtra. Pomiędzy cyklami urządzenie najlepiej umieszczać na bazie ładującej. W ten prosty sposób przyczynisz się do zwiększenia żywotności akumulatora. Co jakiś czas warto też sprawdzić styki znajdujące się na spodzie oraz w stacji dokującej. Jeśli są zabrudzone, przetrzyj je suchą szmatką. Przynajmniej raz w miesiącu zadbaj również o wyczyszczenie wszystkich czujników. Wprawdzie najlepsze roboty sprzątające są wyposażane w czujniki odporne na zabrudzenia, jednak jeśli chcesz cieszyć się niezawodnym funkcjonowaniem urządzenia, przeczyść je raz na jakiś czas.

Podsumowanie

Robot sprzątający COBBO pracujący na nowoczesnym wysokowydajnym silniku to bez wątpienia inwestycja na lata. Z łatwością omija przeszkody, zapamiętuje mapę pomieszczeń i dociera nawet do najbardziej zabrudzonych zakamarków, bez problemu usuwając z nich kurz i inne zanieczyszczenia. Stosując się do powyższych zasad, możesz w prosty sposób przedłużyć żywotność urządzenia i uniknąć kosztownych usterek, zwłaszcza że regularna konserwacja nie wymaga sięgania po narzędzia i nie zajmie Ci wiele czasu.