Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw to skarbnica witamin oraz minerałów. To właśnie z tego względu coraz większą popularnością cieszą się wyciskarki wolnoobrotowe, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać  wieloczynnościowe roboty kuchenne. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak dbać o czystość tego typu urządzenia i o czym pamiętać, by mogło nam służyć przez długi czas.

Czym różni się wyciskarka do soków od robota kuchennego?

Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę w koktajle ze świeżo wyciskanych owoców, czy warzyw, wówczas masz do wyboru dwie opcje. Możesz kupić tani robot kuchenny z funkcją wyciskania soku lub zdecydować się na wyciskarkę wolnoobrotową. To, czy potrzebujesz urządzenia wieloczynnościowego, czy przystosowanego jedynie do wyciskania soków, zależy wyłącznie od Ciebie. Wielofunkcyjny robot kuchenny do gotowania poza opcją umożliwiającą przygotowywanie napoi warzywno-owocowych może też posiadać takie funkcje jak:

  • mielenie mięsa,
  • tarcie ziemniaków,
  • wyrabianie ciasta,
  • ubijanie piany na bezę,
  • siekanie orzechów itp.

Z kolei wyciskarka do soków jest maszyną przeznaczoną wyłącznie do miażdżenia produktów. Nie znajdziesz tu żadnych mieszadeł, ostrzy tnących, czy nakładek miksujących. Tego typu urządzenie może posiadać jeden lub dwa wałki ślimakowe, które mogą być umieszczone zarówno poziomo, jak i pionowo. Wyciskarka wolnoobrotowa działa przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii powolnego wyciskania, pozwalając na samodzielne przyrządzanie odżywczych soków z owoców, warzyw oraz ziół.

W jaki sposób myć wyciskarkę wolnoobrotową?

Jeżeli regularnie używasz automatu wyciskającego, musisz wiedzieć, jak ważne jest jego prawidłowe mycie. Wyciskarka powinna być dokładnie czyszczona po każdym użyciu, gdyż w przeciwnym razie pozostawione w niej resztki produktów mogłyby stać się siedliskiem dla bakterii, pleśni i grzybów. Te z kolei mogłyby przedostać się do soku. Co więcej, umiejętne dbanie o czystość maszyny sprawi, że posłuży Ci ona znacznie dłużej. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że na rynku nie ma ani wyciskarek, ani wielofunkcyjnych robotów kuchennych, które nie wymagałyby mycia.

Posiadaczom automatów wolnoobrotowych zwykle najwięcej problemów sprawia mycie sitka. Przed przystąpieniem do czyszczenia tego elementu, należy dokładnie usunąć resztki miąższu. Jeśli część jest dość mocno zanieczyszczona, wówczas możesz umieścić ją na chwilę w ciepłej wodzie z dodatkiem niedużej ilości płynu do mycia naczyń. Po wyjęciu sitko powinno bez problemu dać się umyć. Do tego celu możesz wykorzystać gąbkę lub niewielką szczoteczkę. Pamiętaj, że niedbale wyczyszczone sito może ulec zatkaniu, a to z kolei przełoży się na mniejszą wydajność całej maszyny.

O czym jeszcze pamiętać, dbając o czystość wyciskarki?

Nie da się ukryć, że dbanie o czystość automatu wyciskającego w dużej mierze decyduje o jego żywotności. Dość częstym błędem popełnianym przez użytkowników tego typu urządzeń jest wrzucanie wszystkich elementów do zmywarki. Producenci zwykle nie zalecają tego robić, ponieważ zbyt wysoka temperatura może spowodować zniszczenie i uszkodzenie niektórych elementów (np. uszczelek).

Chcąc mieć pewność, że wyciskarka do soków będzie łatwa w czyszczeniu, warto zwrócić uwagę na ten aspekt już podczas zakupu maszyny. Osobom poszukującym urządzenia prostego w obsłudze oraz niesprawiającego problemów w składaniu i myciu, możemy zaproponować nowoczesną wyciskarkę wolnoobrotową COBBO s5000, która pozwala na doskonałe wyciskanie soku z owoców, warzyw i ziół, pozostawiając przy tym bardzo małą ilość odpadów.

Podsumowanie

Aby zakupiona wyciskarka do soków służyła Ci jak najdłużej, zawsze dbaj o jej dokładne umycie po każdym użyciu. Staraj się też unikać przegrzewania sprzętu i przestrzegaj zaleconego przez producenta czasu pracy urządzenia. Stosując się do tych kilku wskazówek, możesz mieć pewność, że automat umożliwi Ci przyrządzanie zdrowych, pełnowartościowych soków owocowo-warzywnych przez wiele lat.