Robot odkurzająco-mopujący w budowie niczym nie odbiega od robotów odkurzających. Zazwyczaj różnica polega na dołączonym pojemniku do zmywania lub nakładce mopującej.

Bardzo ważne jest aby zwrócić uwagę na to czy robot podczas mopowania ma możliwość włączenia siły ssącej a nie tylko zamiatania jak to ma miejsce w aż ok 80% tego typu robotów proponowanych przez różnych producentów. Jest to niezwykle istotne dla osób, które chcą mieć „pozmywane” i odkurzone w domu szybko i bez niepotrzebnej pracy wymiany pojemników. Trzeba wiedzieć o tym, że robot sprzątająco-mopujący bez funkcji ssania podczas mopowania będzie od nas wymuszał najpierw odkurzenia całej powierzchni za pomocą pojemnika z funkcją ssania, a następnie po ponownym naładowaniu robota możemy zmyć odkurzoną powierzchnie wykorzystując drugi pojemnik z mopem. Mopowanie połączone z odkurzaniem niestety na ten moment proponuje tylko kilka firm przy czym różnica miedzy nimi jest w pojemności pojemnika na płyn i sile ssącej podczas zmywania.

Druga ważna funkcja to system dozowania płynu lub wody. W przypadku zainstalowanych dysz spowalniających wypływ wody, nie zaleca się stosowania detergentów ze względu na możliwość zasychania go i ich zatykanie, co skutkuje brakiem płynu na konsoli ścierającej. Dzięki zainstalowanej mini pompie płyn może być wtłaczany na konsole w odpowiedniej intesywności i sterowanie odbywa się elktronicznie.

Podsumowując, zarówno produkty, w których trzeba wymieniać pojemniki jak i te które robią to za jednym razem zmywają naprawdę dobrze, różnica polega przede wszystkim na czasie wykonywania tych czynności.

W dalszej części poradnika dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje robotów sprzątających
 • Jak działa robot sprzątający
 • Pojemność akumulatora w robocie sprzątającym
 • Pojemność pojemnika na odpadki
 • Moc silnika w robocie sprzątającym
 • Czujniki ruchu w robocie – jak działają?
 • Programowanie robota – na czym polega?
 • Sterowanie robotem za pomocą pilota
 • Co to jest filtr HEPA i na co wpływa?

Rodzaje robotów sprzątających

Przed podjęciem decyzji, jaki robot sprzątający warto wybrać, powinieneś wiedzieć, czym właściwie są roboty sprzątające. W kategorii robotów sprzątających wyróżniamy roboty odkurzające, roboty mopujące, roboty odkurzająco-mopujące oraz roboty myjące okna.Jak działa robot sprzątający?

Roboty odkurzające to  urządzenia mniejsze od tradycyjnych odkurzaczy, które po włączeniu automatycznie poznają kształty twojego mieszkania i samoistnie sprzątają jego powierzchnie.. Mają one oprogramowanie, które pozwala im się zlokalizować w przestrzeni, planować drogę, po której będą się poruszać i omijać przedmioty stojące im na drodze. Roboty te nie mają stałego podłączenia do zasilania. Są zasilane akumulatorem, który najlepiej naładować po każdym sprzątaniu tak aby był w pełni naładowany przed kolejnym sprzątaniem.

Jaki robot wybrać? Najważniejsze cechy

Najważniejsze parametry na które należy zwrócić uwagę przy wyborze robota sprzątającego:

 • czas pracy na jednym ładowaniu,
 • czy posiada funkcję mopowania i odpowiednio duży pojemnik do mojej powierzchni
 • pojemność pojemnika na odpadki,
 • moc ssania,
 • metoda nawigacji.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora powinna być duża w porównaniu do pozostałych na rynku lecz nie możemy patrzeć jedynie na ten parametr, gdyż może być mylący podczas wyboru odpowiedniego robota. Roboty mające równie dużą pojemność akumulatora niekoniecznie pracują ten sam okres czasu.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Ważnym parametrem jest czas pracy robota na jednym ładowaniu. Jeśli czas ten wynosi poniżej 60 minut, to jest to zdecydowanie za mało. Jeśli ten czas mieści się w przedziale od 60 minut do 120 minut, to jest to już wynik zadowalający. Natomiast jeśli jest to czas powyżej 120 minut, możemy być pewni że będziemy zadowoleni i nie będziemy się denerwować iż robot po godzinie powraca do bazy ładującej by skończyć sprzątanie mieszkania. Pamiętajmy też, że akumulator z czasem się zużywa i czas pracy robota na jednym naładowaniu będzie się skracał.

Czas ładowania akumulatora

Powinniśmy również zapoznać się z deklarowanym czasem ładowania się akumulatora. Tu znowu mogą nas czekać znaczne różnice pomiędzy produktami różnych producentów. Niektóre modele ładują się do pełna w trzy godziny, a niektóre potrzebują na to aż pięciu godzin. Zależy to przede wszystkim od pojemności akumulatora i jego jakości.

Pojemność pojemnika na odpadki

Roboty sprzątające to znacznie mniejsze urządzenia od standardowych odkurzaczy, więc siłą rzeczy również pojemnik na odpady jest znacznie mniejszy. Zbiorniki poniżej 0,5 litra nie powinny przyciągać naszej uwagi. Takie zbiorniki są zbyt małe nawet jeśli mamy niewielkie mieszkanie. Zbiornik o pojemności 0,6 litra to już zdecydowanie lepszy wybór. Spokojnie wystarczy na posprzątanie całego mieszkania o dużej powierzchni.

Moc ssania robota sprzątającego

Jest to jeden z ważniejszych parametrów którego wysoka wartość odróżnia profesjonalne roboty sprzątające od pozostałych robotów na które nie warto zwracać uwagi. Ten parametr decyduje przede wszystkim jak dokładnie posprząta robot i czy poradzi sobie nawet z najcięższymi elementami. Siła ssania zapisana jest parametrem „Pa”. Roboty mające siłę ssania o wartości do 1000Pa nie nadają się do zakupu jeśli myślimy o robocie który rzeczywiście ma sprzątać nasz dom. Produkty mające od 1000Pa do 1500Pa są to już dobre produkty które przy innych parametrach wysokich są dobrym wyborem jeśli mam ograniczony budżet. Gdy myślimy o robocie sprzątającym z którego chcemy być bardzo zadowoleni i chcemy mieć pewność że poradzi sobie z każdym zabrudzeniem powinniśmy szukać produktów mających od 2000Pa w górę. Nie liczne produkty posiadają powyżej 2500Pa.Czujniki ruchu w robocie – jak działają?

Robot sprzątający porusza się sprawnie po domu dzięki całemu systemowi czujników pozwalających mu orientować się w przestrzeni. Można powiedzieć, że są to jego oczy i uszy. I właśnie na czujniki zwróćmy naszą uwagę, kupując nowy sprzęt.

Czujniki zbliżeniowe

Bardzo ważne są czujniki zbliżeniowe. Bez nich robot zorientuje się, że w coś uderzył dopiero po tym, jak już to zrobi. Może to mieć zgubne skutki dla naszego wyposażenia domu. Poprawnie działające czujniki zbliżeniowe sprawią, że robot zatrzyma się i zmieni trasę, zanim napotka na przeszkodę.

Czujniki uskoku terenu

Jeśli w naszym domu są schody, to warto, żeby nasz robot miał czujnik uskoku terenu. Sprawi on, że zatrzyma się przed schodami i innymi gwałtownymi spadkami terenu. Brak tego czujnika może spowodować konieczność zbierania robota po jego upadku. Niestety jest też duży negatyw z tym związany, jest to brak możliwości odkurzania czarnych dywanów i czarnych płytek. Można w prawdzie odpowiednio, z zachowaniem odpowiedniej odległości zakleić czujniki upadku ale trzeba wówczas uważać przy spadkach bo robot ich po prostu nie zobaczy. Dzięki nowoczesnym technologiom w 2020 roku został wprowadzony system „BC Slant Sensors” pozwalający kilku producentom na wprowadzenie robotów jeżdżących po czarnych powierzchniach.

Czujniki kurzu

Na kolejnym miejscu jest czujnik kurzu. Nie jest on niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia, ale w bardzo istotny sposób wpływa na dokładność wykonywanej pracy. Czujnik kurzu, jak łatwo się domyślić, wskazuje robotowi miejsca szczególnie zabrudzone. Wtedy może on zatrzymać się dłużej na takim obszarze, dzięki czemu sprzątanie będzie bardziej efektywne. Póki co nie ma niestety możliwości regulacji dokładności, z jaką czujnik kurzu będzie badał odkurzaną powierzchnię.

Programowanie robota – na czym polega?

W programowaniu robota chodzi o ustawianie czasu jego pracy, a nie o zmianę algorytmów sterujących pracą urządzenia. Nasz robot powinien posiadać opcję planowania swojej pracy na kilka dni do przodu. Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie poświęcać mu czasu.

Ważne, żeby miał on możliwość ustawiania różnych godzin pracy w różne dni. Wtedy będzie on mógł elastycznie dostosować się do wymagań naszej rodziny. Programowanie robota odbywa się najczęściej za pomocą panelu LCD. Zdarzają się też modele programowane bezpośrednio z pilota zdalnego sterowania. Po zaprogramowaniu robota na kilka dni do przodu pamiętajmy o opróżnieniu jego zbiornika.

Sterowanie robotem za pomocą pilota lub smartfona

Część osób może się w tym momencie zastanawiać, po co nam pilot lub smartfon, skoro nasz automatyczny pomocnik ma odkurzać głównie podczas naszej nieobecności. To prawda, ale przecież nie zawsze tak będzie. Czasem robot może odkurzać, podczas gdy my będziemy pracować lub bawić się z dziećmi. Wtedy za pomocą pilota możemy między innymi wskazać mu miejsce do odkurzenia.

Z pomocą pilota lub smartfona wyposażonego w aplikację możemy też wydać polecenie powrotu do bazy, zmienić ścieżkę odkurzania, czy zatrzymać robota w miejscu. Większość pilotów działa na podczerwień, tak jak klasyczne piloty do telewizora. Wymagają więc one, aby robot był w polu naszego widzenia.

Co to jest filtr HEPA i na co wpływa?

Na koniec temat, który zainteresuje szczególnie osoby z alergiami wziewnymi, astmą, czy innymi podobnymi dolegliwościami. Jeśli chcemy, aby nasz robot podczas odkurzania skutecznie filtrował wydmuchiwane powietrze, to musimy zadbać o to już na etapie zakupu, wybierając model z filtrem HEPA.

Filtry te wykonane są najczęściej ze specjalnego rodzaju spiekanego szkła. Są one tak skuteczne w zatrzymywaniu zanieczyszczeń, że są też wykorzystywane nawet w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Mają one różną skuteczność w zależności od konstrukcji. Dla ułatwienia nadaje się im oznaczenia od 10 do 13. Cyfra 10 oznacza poziom standardowy filtracji, a 13 poziom najwyższy.

Na rynku dostępne są też automatyczne roboty sprzątające wyposażone w mikrofiltry. Są to tańsze i bardziej cienkie filtry. Trudno odnaleźć jakiekolwiek badania potwierdzające ich skuteczność, więc ich efektywność może budzić wątpliwości. Z całą pewnością nie powinny ich stosować osoby ze skłonnościami do alergii wziewnych.