Gotowanie jest jednym z najbardziej czasochłonnych zajęć. Bez względu na to, czy lubisz przyrządzać posiłki, czy nie, w niektórych czynnościach może Cię wyręczyć wielofunkcyjny robot kuchenny. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy moc tego nowoczesnego urządzenia rzeczywiście ma znaczenie oraz podpowiemy, jaki robot kuchenny wybrać.

Co potrafi robot kuchenny i jakie może mieć funkcje?

Jeśli należysz do osób regularnie przygotowujących różnego rodzaju dania, czy wypieki, wieloczynnościowy robot kuchenny może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu urządzenie jest w stanie sprostać wielu zadaniom, nie tylko ułatwiając, ale przede wszystkim przyspieszając przyrządzanie potraw. Może z powodzeniem zastąpić blender, mikser, wyciskarkę, szatkownicę, wagę kuchenną, a nawet młynek do kawy. Brzmi interesująco, prawda? Korzystając z pomocy tego typu sprzętu, możesz w szybki i sprawny sposób ugotować smaczny obiad dla całej rodziny, przyrządzić deser, wyczarować apetyczną surówkę itp. Jeśli nie masz w sobie pokładów cierpliwości do zagniatania ciasta, czy rozdrabniania warzyw, to zakup takiej maszyny może być przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”!

Przykładowe funkcje, jakie może posiadać wielofunkcyjny robot kuchenny:

 • tarcie ziemniaków,

 • mielenie mięsa,

 • wyrabianie ciasta,

 • szatkowanie kapusty,

 • ubijanie piany na bezę,

 • ucieranie sera na sernik,

 • kruszenie lodu,

 • wyciskanie soku z warzyw i owoców.

Jaką mocą powinien się wyróżniać dobry robot kuchenny?

Podczas zakupu wieloczynnościowego robota kuchennego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. Parametr ten jest określany przez producentów w watach. Obecnie rynek tego typu maszyn jest dość rozbudowany, dlatego możesz natknąć się na sprzęty o bardzo zróżnicowanych właściwościach. Jeśli chodzi o moc, wyróżnia się następujące roboty kuchenne:

 • o mocy poniżej 500 W, które sprawdzą się do mało wymagających czynności,

 • o mocy od 500 do 900 W, które nadają się do tarcia ziemniaków, czy mielenia mięsa, ale mogą sobie nie poradzić np. z długim wyrabianiem ciasta drożdżowego,

 • o mocy powyżej 900 W, które charakteryzują się bardzo dobrą sprawnością i są w stanie poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami.

Jednym z najnowszych i ciekawych rozwiązań jest silnik reluktancyjny, który charakteryzuje się bardzo wysokimi osiągami w zestawieniu do stosunkowo niedużej mocy, co wiąże się z małym poborem prądu, tym samym znaczną redukcją kosztów stałych. Jego innowacyjna budowa daje możliwości i osiągi pracy tak jak w silnikach o dużej mocy. Prędkość obrotów może sięgać, aż do 11 tyś./min. przy mocy 500W. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wirnik nie wymaga uzwojenia (które się często przegrzewa) co sprawia że jest dużo lżejszy i ma mniejszą bezwładność, dzięki temu zwiększa się jego dynamika, jest w stanie dużo szybciej się rozpędzić ponieważ ma większy moment obrotowy. Takie silniki przystosowane są do pracy w dużych obciążeniach, np. przy wyrabianiu większej ilości ciast, również ich  żywotność jest znacznie dłuższa m.in. dlatego, że innowacyjne rozwiązanie magnetycznego napędu wirnika, pozwala na wyeliminowanie komutatora sprzężonego ze szczotkami grafitowymi które się często zużywają.

Podsumowując silnik reluktancyjny dzięki najnowszej technologii, nie musi mieć dużej mocy, a mimo tego, jego osiągi są rewelacyjne, przy tym jest bardzo ekonomiczny i długo żywotny.

 

Jeśli interesuje Cię urządzenie o wysokich parametrach technicznych, ciekawą propozycją może okazać się robot kuchenny COBBO Thermo Plus tp-6, którego moc grzania wynosi 1000 W, a jego sercem jest silnik reluktancyjny o mocy silnika 500 W. Dodatkowo zasługuje on na uwagę ze względu na wszechstronne zastosowanie, zastępuje aż 24 urządzenia kuchenne, posiada darmową i często aktualizowaną bazę przepisów, jest to niespotykane rozwiązanie w tego  typu urządzeniach na rynku polskim. Warto też nadmienić, że Cobbo to polska marka, całe zaplecze serwisowe znajduje się w naszym kraju, w dodatku wszystkie części i akcesoria dostępne są od ręki w przystępnej cenie. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując urządzenie wielofunkcyjne do kuchni?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, dokładnie zastanów się, do czego tak naprawdę jest Ci potrzebny wielofunkcyjny robot kuchenny. Jeśli gotujesz zaledwie kilka razy w miesiącu, a częściej jadasz na mieście, wówczas możesz rozważyć zakup urządzenia o mocy poniżej 500 W. Jeżeli jednak spędzasz w kuchni mnóstwo czasu i uwielbiasz przygotowywać wyszukane dania dla swoich najbliższych, z powodzeniem możesz zdecydować się na sprzęt o mocy powyżej 900 W. Ponadto pod lupę warto wziąć takie parametry jak:

 • pojemność misy,

 • prędkość obrotów,

 • sposób sterowania urządzeniem,

 • wbudowane zabezpieczenia (np. chroniące przed przegrzaniem, czy niedomkniętą pokrywą),

 • dodatkowe wyposażenie (najnowsze roboty kuchenne posiadają np. misę przystosowaną do gotowania na parze, szpatułkę, mieszadło typu motylek, elektroniczny nośnik przepisów itp.).

Podsumowanie

Dobry robot kuchenny powinien być przede wszystkim dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie określić, czy wybrany przez Ciebie model spełni Twoje oczekiwania, wówczas ciekawą opcją mogą okazać się prezentacje domowe robotów kuchennych. Zamawiając profesjonalny pokaz produktu w swoim domu, będziesz mógł przekonać się, nie tylko co robi robot kuchenny, ale także, czy jego zakup w Twoim przypadku rzeczywiście będzie trafną decyzją.