Jedno z najczęściej pojawiających się pytań w internecie dotyczących robotów sprzątających brzmi:

Ile prądu zużywają roboty sprzątające?”

Zagadnienie okazuje się być niezwykle interesujące, szczególnie gdy wciąż zderzamy się ciągłym wzrostem cen prądu w Polsce. Obecnie, średnia cena 1 kWh wynosi około 1 zł. Dla uściślenia, 1 kWh odpowiada pracy urządzenia o mocy 1000 W (1 kW) przez godzinę czasu.

Postanowiliśmy wykonać test, polegający na monitorowaniu zużycia prądu w robocie sprzątającym oraz w tradycyjnym odkurzaczu. Jako obiekt testowy w kategorii robotów sprzątających, użyliśmy naszego modelu PRO 27 a w kategorii tradycyjnych odkurzaczy, sięgnęliśmy po jeden z modeli popularnej marki.Test wykonujemy na naszym modelu COBBO PRO 27

Ile kosztuje godzina pracy robota sprzątającego?

a) Warunki testu

Obydwa testowane urządzenia zostały podłączone do miernika zużycia energii. Wyniku pomiaru są podawane w jednostce watów [W], a obliczenia opierają się na konkretnym, identycznym scenariuszu.

Przetestowaliśmy czas sprzątania mieszkania o powierzchni 60m2 przez robota sprzątającego, oraz tradycyjny odkurzacz. Uzyskany wynik to 40 minut.

Różnica między typami odkurzaczy dotyczy sposobu użycia energii. Zwykły odkurzacz na bieżąco korzysta z energii będąc podłączony kablem zasilającym do sieci, a robot sprzątający doładowuje akumulator, z którego czerpie energię w trakcie pracy.

Aby robot mógł zrealizować zadanie sprzątania o czasie 40 minut, czas ładowania wynosi 2 godziny. W odkurzaczu tradycyjny,  liczony jest zatem czas 40 minut ciągłej pracy (kabel zasilający podłączony do gniazdka elektrycznego), a w robocie 2 godziny ładowania (stacja ładująca podłączona do gniazdka, robot znajduje się w stanie ładowania na stacji).

b) Pomiar zużycia energii - robot sprzątający kontra tradycyjny odkurzacz

Wyniki pomiaru zużycia prądu prezentują się następująco:

Robot sprzątający (w stanie ładowania), maksymalna wartość 20 W

Tradycyjny odkurzacz (w stanie pracy), maksymalna wartość 1400 W

Robot sprzątający Tradycyjny odkurzacz
 


1) Ile energii zużyje robot sprzątający ładując się 2 godziny przy poborze mocy 20 W?

  • 2 h * 20 W = 40 W

2) Ile energii zużyje odkurzacz pracując przez 40 minut przy poborze mocy 1400 W?

  • ⅔ h * 1400 W 933 W

3) O ile razy mniej energii zużyje robot sprzątający od odkurzacza sprzątając 40 minut?

  • 933 W : 40 W = 23,325

Robot zużywa 23 razy mniej energii od odkurzacza w tym samym czasie pracy.


 c) Koszty zużycia prądu

Powyższe pomiary i obliczenia jednoznacznie wskazują jak bardzo energooszczędny jest robot sprzątający. To urządzenie zużywa 23-krotnie mniej prądu od odkurzacza w tym samym czasie pracy. Sprawdźmy zatem, jaki jest koszt zużycia energii przez obydwa urządzenia w kilku wariantach. Do obliczeń użyjemy średnią cenę prądu w wysokości 1,00 zł za 1 kWh.

1) Ile kosztuje 40 minut pracy robota sprzątającego?

40 W = 0,04 kWh
0,04 kWh * 1,00 zł = 4 gr
40 minut pracy robota sprzątającego kosztuje 4 grosze.

2) Ile kosztuje 40 minut pracy tradycyjnego odkurzacza?

933 W = 0,93 kWh
0,93 kWh * 1,00 zł = 93 gr
40 minut pracy tradycyjnego odkurzacza kosztuje 93 grosze.

3) Ile kosztuje godzina pracy robota sprzątającego?

40 W = 2 godziny ładowania = 40 minut pracy robota
60 W = 3 godziny ładowania = 60 minut pracy robota
60 W = 0,06 kWh
0,06 kWh * 1,00 zł = 6 gr
Godzina pracy robota sprzątającego kosztuje 6 groszy.Ile prądu rocznie zużywa robot sprzątający?

  • Zużycie miesięczne

Zakładamy, że przeciętny miesiąc ma 30 dni i odkurzamy każdego dnia w mieszkaniu o powierzchni 60m2, co daje 40 minut pracy. Jak wiemy, zużycie prądu w takim czasie to odpowiednio 40 W w robocie sprzątającym oraz 933 W w tradycyjnym odkurzaczu.

Tradycyjny odkurzacz:
933 W * 30 dni = 27990 W
27,99 kWh * 1,00 zł = 27,99 zł

Robot sprzątający:
40 W * 30 dni = 1200 W
1,20 kWh * 1,00 zł = 1,20 zł

  • Zużycie roczne

Podobnie jak wyżej, użytkujemy urządzenia w tych samych warunkach przez cały rok.

Tradycyjny odkurzacz:
27,99 zł * 12 miesięcy = 335,88 zł

Robot sprzątający:
1,20 zł * 12 miesięcy = 14,40 zł


Różnica w koszcie zużycia prądu między sprzętami jest kolosalna i wynosi aż 321,48 zł!Oznacza to, że po trzech latach robot zwraca się na samej energii w kwocie sięgającej 1000 zł!

Zwróć uwagę na sposób użytkowania urządzeń. W większości domów, robot radzi sobie w porównaniu z tradycyjnym odkurzaczem zdecydowanie lepiej! Powodem jest docieranie do trudno dostępnych miejsc, precyzyjny algorytm czyszczenia, czy siła ssania.

Dodatkowo, korzystanie z robota to dosłownie czysta przyjemnośćJedno kliknięcie i robot sprząta za Ciebie, oszczędzając czas i dbając o zdrowie Twojego kręgosłupa. Tak wiele korzyści w jednym zakupie!Zużycie prądu w robocie sprzątającym – pytania dodatkowe

1. Czy robot sprzątający musi być cały czas podłączony do prądu?

Nie, robot nie potrzebuje stałego podłączenia do prądu (na stacji). Jeżeli robot jest użytkowany codziennie, wówczas na bieżąco rozładowuje się i doładowuje przez noc na stacji. W takim przypadku nie trzeba wyłączać robota i stacji.

Gdy robot jest użytkowany w mniejszej częstotliwości, czyli raz na dwa dni lub rzadziej – zaleca się doładowanie robota na 100%, a następnie wyłączenie stacji od gniazdka i przytrzymanie przycisku zasilania na robocie. Urządzenie wyłączy się będąc w pełni naładowanym i nie będzie miało dostępu do energii elektrycznej. Aby powrócić do pracy z robotem, wystarczy wykonać czynność w odwrotnej kolejności – najpierw podłączamy stację, a następnie przytrzymujemy przycisk zasilania.

Powyższy sposób eksploatacji pozwoli zadbać o baterię, co innymi słowy pozytywnie wpływa na wydłużenie żywotności akumulatora litowo-jonowego znajdującego się w robocie.

Ciekawostka – naładowany do 100% robot znajdujący się na podłączonej do prądu stacji, zużywa prąd o równowartości jedynie 2 W, czyli dziesięciokrotnie mniej niż podczas ładowania. Zakładając, że stacja jest podłączona do prądu nieprzerwanie przez 30 dni, zużyje ona tyle prądu, ile tradycyjny odkurzacz przez godzinę pracy. Jest to równowartość 1,44 kWh, czyli koszt 1,44 zł.

 

2. Jak długo trwa żywotność baterii robota sprzątającego?

Żywotność baterii robota sprzątającego może się różnić w kilku czynników, w tym od modelu robota, rodzaju baterii, sposobu użytkowania i warunków przechowywania. Średnio, żywotność baterii robota sprzątającego wynosi od 2 do 5 lat. Jednak trzeba pamiętać, że ta wartość jest orientacyjna, a faktyczna trwałość jest inna w zależności od m.in. częstotliwości użytkowania, czasu ładowania, jakości baterii, sposobu przechowywania i temperatury, w których jest używany.

3. Jak często używać robota sprzątającego?

To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób zastanawiających się przed zakupem lub osób posiadających robota dopiero od niedawna. Roboty sprzątające to urządzenia powstałe w myśl idei utrzymywania domu w jak najwyższej czystości.

Częstotliwość używania robota sprzątającego zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdego użytkownika. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, ponieważ różne czynniki mogą wpływać na częstotliwość sprzątania, takie jak rozmiar pomieszczenia, ilość zanieczyszczeń, obecność zwierząt domowych itp.

Statystycznie, wiele osób korzysta z robota sprzątającego codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu, aby utrzymać czystość swojego mieszkania. Wśród niektórych osób, zwłaszcza tych z alergiami lub zwierzętami domowymi, częstsze użycie robota sprzątającego może być konieczne.

Warto odnotować, że nowoczesne roboty sprzątające mogą korzystać z funkcji harmonogramu, co pozwala zaplanować ich pracę na określone dni i godziny. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest dopasowanie pracy robota do własnych potrzeb, na przykład ustawiając robota, aby sprzątał wtedy, gdy nie ma nikogo w domu lub gdy jesteś zajęty innymi obowiązkami.