Jak wybrać robot sprzątający?

Jedną z najbardziej popularnych i rozwijających się dziedzin sprzętu w Polsce i na świecie stały się wszelkiego rodzaju roboty do wykorzystania w gospodarstwach domowych. Do najbardziej rozwiniętych sprzętów należą roboty sprzątające jak i również roboty kuchenne które bardzo szybko zdobywają uznanie polskich rodzin.

Zapoznaj się z naszym artykułem, aby wiedzieć jak wybrać najlepszego robota sprzątającego na rynku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje robotów sprzątających?
 • Jak działa robot sprzątający?
 • Najważniejsze cechy robotów sprzątających
 • Metoda nawigacji w pomieszczeniach
 • Moc ssania robota sprzątającego
 • Pojemność akumulatora
 • Pojemność pojemnika na odpadki
 • Funkcja mopowania
 • Programowanie robota – harmonogram pracy
 • Dlaczego ważnym jest, aby robot posiadał Filtr HEPA?
cobbo camera navigation cf11

Rodzaje robotów sprzątających

Przed decyzją zakupową powinieneś uświadomić sobie, że nie wszystkie roboty sprzątające nadają się do każdego mieszkania. Jest jednak grupa robotów, która została wyposażona w takie systemy i możliwości poruszania się w przestrzeni, że będzie nadawała się do większości gospodarstw domowych. Tym artykułem przybliżymy Ci niezbędnej, podstawowej wiedzy, która pomoże Ci w identyfikacji odpowiedniego produktu i optymalizacji wydanej kwoty. W kategorii robotów sprzątających wyróżniamy roboty odkurzające, roboty mopujące, roboty odkurzająco-mopujące oraz roboty myjące okna.

Jak działa robot sprzątający?

Roboty odkurzające to  urządzenia mniejsze od tradycyjnych odkurzaczy, które po włączeniu automatycznie poznają kształty twojego mieszkania i samoistnie sprzątają jego powierzchnie.. Mają one oprogramowanie, które pozwala im zlokalizować się w przestrzeni, planować drogę, po której będą się poruszać i omijać przedmioty stojące im na drodze. Roboty te nie mają stałego podłączenia do zasilania. Są zasilane akumulatorem, który najlepiej naładować po każdym sprzątaniu tak, aby był w pełni naładowany przed kolejnym sprzątaniem.

Jaki robot sprzątający wybrać? Najważniejsze cechy

Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze robota sprzątającego:

 • metoda nawigacji (orientowania się w przestrzeni),
 • moc ssania,
 • powierzchnia sprzątania na jednym ładowaniu,
 • pojemność pojemnika na odpadki,
 • pojemność pojemnika na płyn (dotyczy robotów wyposażonych w funkcje mopowania),
 • czy posiada funkcję zmywania z detergentem. 

Metoda nawigacji w pomieszczeniach

Robot sprzątający porusza się sprawnie po domu dzięki całemu systemowi czujników pozwalających mu orientować się w przestrzeni. Można powiedzieć, że są to jego oczy i uszy. I właśnie na czujniki zwróćmy naszą uwagę, kupując nowy sprzęt. W tej chwili należy brać pod uwagę trzy liczące się metody nawigacji:

-nawigacja za pomocą kamery. Robot rzeczywiście wie, gdzie się znajduje i może tworzyć mapy przestrzeni wraz z zapamiętywaniem ich. W tej metodzie udogodnienia związane są z możliwością kierowania robota w wybrane przez nas miejsca lub izolowanie przestrzeni. Zaletą jest bardzo niska wysokość i możliwość sprzątania praktycznie pod każdym meblem. Wadą jest zakres widzenia robota, pole widzenia jest skierowane na wprost robota pod kątem 45°. Roboty z nawigacją za pomocą kamery zapamiętują najczęściej jedną mapę kontegnacji.

-nawigacja za pomocą lasera. Robot wysyłając wiązkę lasera o długości od 4-8m wyczuwa przeszkody. Zaletą jest najdokładniejsze skanowanie przestrzeni, bez kolizyjne poruszanie się po sprzątanej powierzchni, zakres widzenia w czasie żeczywistym do okoła robota 360°, dzięki czemu robot wie co się znajude w jego pobliżu. Roboty z nawigacją laserową umożliwiają zapamiętywanie więcej niż jedną mape kontegnacji.

-nawigacja za pomocą żyroskopu. To najmniej zaawansowana technologia polegająca na określenie miejsca położenia robota za pomocą żyroskopów, które przetwarzają ruch koła prowadzącego. Wadą i ograniczeniem jest to, że robot po każdym starcie tworzy mapę na nowo, brak jest możliwości zapamiętywania pomieszczeń, ustawiania ścian wirtualnych oraz wskazywania miejsc do sprzątania. Zaletą jest niska cena oraz niska wysokość urządzenia.

Czujniki zbliżeniowe

Bardzo ważne są czujniki zbliżeniowe. Bez nich robot zorientuje się, że w coś uderzył dopiero po tym, jak już to zrobi. Może to mieć zgubne skutki dla naszego wyposażenia domu. Poprawnie działające czujniki zbliżeniowe sprawią, że robot zatrzyma się i zmieni trasę, zanim napotka na przeszkodę.

Czujniki wysokości

Jeśli w naszym domu są schody, to warto, żeby nasz robot miał czujnik uskoku terenu. Sprawi on, że zatrzyma się przed schodami i innymi gwałtownymi spadkami terenu. Brak tego czujnika może spowodować konieczność zbierania robota po jego upadku.

Moc ssania robota sprzątającego

Jest to jeden z ważniejszych parametrów, którego wysoka wartość odróżnia profesjonalne roboty sprzątające od pozostałych robotów, na które nie warto zwracać uwagi. Ten parametr decyduje przede wszystkim jak dokładnie posprząta robot i czy poradzi sobie nawet z najcięższymi elementami. Siła ssania zapisana jest parametrem „Pa”. Roboty mające siłę ssania o wartości do 1000Pa nie nadają się do zakupu, jeśli myślimy o robocie, który rzeczywiście ma sprzątać nasz dom. Produkty mające od 1000Pa do 1500Pa są to już dobre produkty, które przy innych parametrach wysokich są dobrym wyborem jeśli mam ograniczony budżet. Gdy myślimy o robocie sprzątającym, z którego chcemy być bardzo zadowoleni i chcemy mieć pewność, że poradzi sobie z każdym zabrudzeniem powinniśmy szukać produktów mających od 1500Pa w górę. Nieliczne produkty posiadają powyżej 2000Pa.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora powinna być duża w porównaniu do pozostałych na rynku, lecz nie możemy patrzeć jedynie na ten parametr, gdyż może być mylący podczas wyboru odpowiedniego robota. Najważniejszym parametrem powinien być obszar powierzchni posprzątanej, bądź mopowanej na jednym naładowaniu. Roboty mające równie dużą pojemność akumulatora niekoniecznie posprzątają taką samą powierzchnię, ponieważ ma na to wpływ przede wszystkim rodzaj nawigowania (orientowanie się w przestrzeni) – aby robot jeździł „miejsce w miejsce” bez pustych przebiegów. Zwróć również uwagę, że parametr pojemności akumulatora jest dość istotny, bo znacząco wpływa na ceną robota, ale jeśli masz mieszkanie o powierzchni 60m2, a kupujesz robota z akumulatorem na 250m2 to można uznać, że niepotrzebnie przepłacasz do baterii ponieważ robot po każdej skończonej pracy i tak będzie wracał do stacji ładującej, aby się doładować do pełna.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Ważnym parametrem jest czas pracy robota na jednym ładowaniu. Jeśli czas ten wynosi poniżej 60 minut, to jest to zdecydowanie za mało. Jeśli ten czas mieści się w przedziale od 90 minut do 120 minut, to jest to już wynik zadowalający. Natomiast jeśli jest to czas powyżej 120 minut, możemy być pewni, że będziemy zadowoleni i nie będziemy się denerwować, iż robot po godzinie powraca do bazy ładującej, by skończyć sprzątanie mieszkania. Pamiętajmy też, że akumulator z czasem się zużywa i czas pracy robota na jednym naładowaniu będzie się skracał.

Czas ładowania akumulatora

Powinniśmy również zapoznać się z deklarowanym czasem ładowania się akumulatora. Tu znowu mogą nas czekać znaczne różnice pomiędzy produktami różnych producentów. Niektóre modele ładują się do pełna w trzy godziny, a niektóre potrzebują na to aż pięciu godzin. Zależy to przede wszystkim od pojemności akumulatora i jego jakości.

Pojemność pojemnika na odpadki

Roboty sprzątające to znacznie mniejsze urządzenia od standardowych odkurzaczy, więc siłą rzeczy również pojemnik na odpady jest znacznie mniejszy. Zbiorniki poniżej 0,5 litra nie powinny przyciągać naszej uwagi. Takie zbiorniki są zbyt małe, nawet jeśli mamy niewielkie mieszkanie. Zbiornik o pojemności 0,6 litra to już zdecydowanie lepszy wybór. Spokojnie wystarczy na posprzątanie całego mieszkania o dużej powierzchni.

Mopowanie

Na rynku występują roboty mopujące lub roboty 2w1, czyli odkurzające z funkcją mopowania.

Jeśli nasz dom ma duże powierzchnie płaskie do mopowania to warto kupić urządzenie z funkcją mopa, bo zaoszczędzi nam mnóstwo czasu i sprawi, że troska o powierzchnie, po których chodzimy będzie zrzucona całkowicie na naszego inteligentnego pomocnika. Wyróżniamy klika rodzajów urządzeń z funkcją mopa:

-robot mopujący- to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, dla których nie stoi nic na przeszkodzie, aby posiadać dwa urządzenia bo wiadomo, że przed mopowaniem należy powierzchnię odkurzyć. Natomiast jest bardzo skuteczny.

-robot mopujący z pojemnikiem na płyn powyżej 350ml. Jest to grupa robotów 2w1, które posiadają dodatkowy pojemnik do napełnienia płynem i możliwości mopowania nawet od 80 160m2. Jaką powierzchnie robot umyje jest uzależnione od systemu dozowania wody. Pierwszym systemem jest dozowanie grawitacyjne, tzn. woda wypływa z pojemnika pod jednostajnym strumieniem – wówczas robot umyje najmniej powierzchni ze względu na nie dostosowanie prędkości do ilości dozowanego płynu. Rozwiązanie to raczej odradzane jest dla osób, które chcą aby robot zmywał pod naszą nieobecność, ponieważ zatrzymanie lub zablokowanie robota może skutkować wylaniem całego płynu. Drugą grupą robotów z pojemnikiem powyżej 350ml są roboty sprzątająco-mopujące z zainstalowaną mini pompą do dozowania płynu, pozwala ona na precyzyjną aplikację płynu adekwatną do prędkości poruszania i możliwość ustawienia odpowiedniej ilości do naszej powierzchni (panel, płytka, deska, parkiet). Większość tego typu robotów posiada zabezpieczenie „Water Stop” - pompa zainstalowana w pojemniku zatrzymuje dozowanie płynu w momencie postoju, blokady lub ładowania. Jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane natomiast wiąże się też z wyższą ceną takich urządzeń sprzątających.

-robot mopujący z pojemnikiem poniżej 150ml. Jest to grupa robotów, która nadaje się do mopowania małych powierzchni ok 40-80m2. Dla większych powierzchni utrudnieniem będzie zatrzymywanie robota, aby dolać mu płyn i znowu go uruchomić, zwłaszcza gdy będziemy chcieli mopować podczas naszej nieobecności.

Do tej pory problemem było wjeżdżanie robotów podczas mopowania na dywany, natomiast pojawiły się roboty na rynku, które rozpoznają zmianę wysokości i jest możliwość odizolowania tego typu powierzchni.

Programowanie robota - harmonogram pracy

W programowaniu robota chodzi o ustawianie czasu jego samodzielnego startu. Nasz robot powinien posiadać opcję planowania swojej pracy na kilka dni do przodu. Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie poświęcać mu czasu, a jedynym naszym zadaniem będzie opróżnienie pojemnika na kurz po powrocie do domu. Przy planowanym stracie robot jest jak niewidzialna pomoc domowa i pracuje wtedy, kiedy my wychodzimy do pracy. Na rynku mamy roboty, które posiadają tylko funkcję codziennego powtarzania o jednej, określonej godzinie oraz takie mające możliwość ustawiania różnych godzin pracy w różne dni. Robot sprzątający będzie mógł elastycznie dostosować się do wymagań naszej rodziny. Programowanie robota odbywa się najczęściej za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie.Dlaczego ważnym jest, aby robot posiadał filtr HEPA?

Na koniec temat ważny przede wszystkim z punktu widzenia alergików, a także osób chcących zachować czystość powietrza w swoim domu.

Filtr HEPA jest bezwątpienia najważniejszym filtrem, który jest przyjazny przede wszystkim alergikom, astmatykom. Filtry te oczyszczają powietrze z kurzu, bakterii czy grzybów.

Filtr HEPA charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością usuwania zanieczyszczeń. Wykonany jest on zazwyczaj z trzech warstw cienkiego materiału z mikroskopijnych włókien, które łączone są przy pomocy syntetycznej żywicy. Filtry złożone są w harmonijkę, która jest sztywno umieszczona w ramie. Zapewnia to dużą powierzchnię filtracji  przy jednocześnie niskich oporach powietrza.

Filtry HEPA są tak bardzo skuteczne, że stosuje się je w zakładach przemysłowych, a także na salach operacyjnych, które wymagają sterylności powietrza.

Zastosowanie filtrów HEPA w robotach sprzątających gwarantuje nam czyste powietrze.

Robot sprzątający cobbo camera navigation cf11
Profesjonalny robot odkurząjący - mopujący