Wielu z nas pamięta czasy, w których będąc na wakacyjnej wycieczce musieliśmy mieć przy sobie zarówno telefon komórkowy, notes, aparat,  mapę jak i zapewne wiele innych, niezbędnych przedmiotów. Potem nadeszła era smartfonów, dzięki czemu wszystkie te rzeczy znalazły  się w jednym, małym urządzeniu. Ułatwiło nam to życie, odciążyło nasze torebki, a także pozwoliło nam zaoszczędzić czas, pieniądze i przestrzeń . Żyje się nam dzięki temu po prostu wygodniej. Czy powyższą analogię można przenieść na bardziej domowe, a ściślej- kulinarne obszary?

Okazuje się, że tak, a pomóc nam w tym może robot kuchenny.

Co zatem warto wiedzieć o robotach kuchennych?

Kiedy warto rozważyć zakup tego typu urządzenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu, spośród wielu dostępnych na rynku?

Zacznijmy zatem od początku. Jak wyżej wspomniano, robot kuchenny to urządzenie, które łączy ze sobą kilka, a nawet kilkanaście urządzeń w jedno. Blender, malakser, sokowirówka, maszynka do mięsa,  a w nowszych modelach waga, książka z przepisami czy parowar.  Te, i wiele innych urządzeń mogą w sobie kompilować roboty kuchenne.  Wszystko po to, aby ułatwić naszą codzienną, kulinarną rzeczywistość.  Dzięki temu połączeniu zyskujemy bezcenną w dzisiejszym, zabieganym świecie wygodę i oszczędność czasu oraz miejsca w kuchni. Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować koktajl, ciasto, czy inną, dowolną niemal potrawę, korzystamy ciągle z jednego urządzenia, zamiast kilku czy kilkunastu. Nie musimy za każdym razem szukać odpowiedniego narzędzia, zastanawiać się, gdzie jest schowane, a także gdzie są odpowiednie końcówki, pojemniki czy pokrywki. Używamy ciągle swojego ulubionego robota, a  po bardzo krótkim czasie znamy jego obsługę niemal na pamięć i nie musimy się głowić, do czego służy dany przycisk. Mamy zatem wszystko pod kontrolą i gdy pojawia się pomysł na absolutnie wyjątkową potrawę- szczególnie w sytuacji ograniczonych możliwości czasowych- automatycznie sięgamy po jedyną pomoc kuchenną, jaka jest nam potrzebna.

Jak wyżej zaznaczono, funkcje robota  mogą się różnić w zależności od wybranego modelu. Najczęściej jednak są nimi:

- mieszanie, wyrabianie i ugniatanie

- cięcie, krojenie

- ubijanie  

- rozdrabnianie,

- ścieranie,

- wyciskanie

- mielenie

- miksowanie

Oraz wiele, wiele innych dodatkowych funkcji w zależności od konkretnego modelu i dodatkowych akcesoriów.Elementy wyposażenia robota

Skoro już wiemy, czym jest i do czego służy robot kuchenny, warto poświęcić chwilę na poznanie jego anatomii. Jak wyżej wspomniano, w zależności od konkretnego modelu, robot kuchenny może się różnić pod kątem wyposażenia, aczkolwiek pewne standardowe wyposażenie jest bardzo podobne niemal we wszystkich tego typu urządzeniach dostępnych na rynku. Najważniejsze z nich to:

- Baza z silnikiem i panelem sterowania. Jest to serce i mózg robota, oferująca najczęściej   różne, regulowane poziomy intensywności pracy. Wszystko po to, żeby zarówno czynności wymagające mniejszej, jak i większej mocy można było wykonać przy użyciu jednego urządzenia.

- Misy i pojemniki. Roboty w swoim podstawowym wyposażeniu posiadają rozmaite pojemniki, które maja oznaczenie ilości, wyrażonej najczęściej w mililitrach. Wszystko po to, aby zagwarantować użytkownikowi precyzje w przygotowywaniu ulubionych szejków czy zup.

- Mieszadło motylkowe. Jest to niezbędnik dla każdego, kto planuje ubijać lekkie potrawy lub wyrabiać masło.

- Naczynie parowe do gotowania na parze. Jeżeli chcemy gotować na parze, to najlepiej i najwygodniej będzie to robić przy pomocy załączonych w zestawie naczyń.

- Łopatka do mieszania i wykładania potraw ze specjalnego stopu, do której nic nie przywiera. Dzięki niej maksymalizujemy wygodę przygotowywania potraw, a także wygodę mycia wyposażenia robota.


Dodatkowe elementy robota kuchennego

Oprócz podstawowego wyposażenia, należy wspomnieć o jednej z najważniejszych rzeczy w kontekście robotów kuchennych- o jego dodatkowych elementach.

W opinii konsumentów, jednym z decydujących kryteriów  determinujących wybór konkretnego  modelu, jest możliwość ciągłego unowocześniania i zwiększania zakresu prac robota. Na szczęście coraz więcej dostępnych modeli na rynku można stale udoskonalać i adaptować do coraz to nowych zadań, a pomóc w tym mogą oczywiście dostępne dodatki i akcesoria. Producenci prześcigają się wręcz w pomysłach na zaprzęgnięcie robotów do szerszej gamy obowiązków. Dzięki takiemu podejściu mamy gwarancję, że jeden produkt wystarczy nam na długie lata i w efekcie- oszczędzamy po prostu pieniądze.  Przykładowymi akcesoriami do robotów kuchennych mogą być:

- dodatkowe tarcze

- trzepaczki

- młynki

- przystawki do robienia lodów czy makaronu

-  łyżki

- i wiele, wiele innych.

Należy jednak powiedzieć sobie uczciwie- najlepsze roboty na rynku dzięki swojej budowie są tak innowacyjne, że dzięki zaawansowanej konstrukcji i wyposażeniu, można gotować w nich wszystko bez użycia dodatkowych akcesoriów.

Łatwość w obsłudze

Kolejnym, istotnym kryterium przy wybieraniu wymarzonego robota kuchennego, jest jego łatwość w obsłudze. Mimo swej wielofunkcyjności, roboty kuchenne są z reguły urządzeniami bardzo prostymi i intuicyjnymi w codziennym użytkowaniu. Często producenci, żeby maksymalnie ułatwić obsługę urządzenia, dodają na jego obudowie szereg rysunków i oznaczeń, dzięki którym gotowanie przy pomocy robota kuchennego jest wręcz banalne. To samo dotyczy załączanych w zestawie pojemników. Każdy z nich posiada oznaczenie objętości (najczęściej w mililitrach) po to, aby precyzyjnie odmierzyć poszczególne porcje składników i mieć pewność, że przyrządzane danie będzie smaczne i pożywne


Inteligentny robot kuchenny

Niektóre roboty kuchenne wyprzedzają w swoim zaawansowaniu technologicznym inne, znane na rynku produkty. Obecnie dostępne są modele, które oprócz wymienionych wyżej funkcji mogą dodatkowo ważyć składniki (z funkcją tarowania), podgrzewać, a nawet gotować posiłki. Co ciekawe, najnowsze modele posiadają kolorowe, często dotykowe ekrany, które pozwalają na wyświetlanie przepisów kulinarnych bezpośrednio na urządzeniu, co zdecydowanie ułatwia cały proces gotowania. Czytelnie prowadząc kucharza przez każdy etap przygotowywania potrawy, funkcja ta jest idealna szczególnie dla początkujących adeptów sztuki kulinarnej.

 

W jaki sposób dbać o robota kuchennego?

Przede wszystkim, należy przeczytać  (jak w przypadku każdego sprzętu elektronicznego) załączoną do produktu instrukcję, aby zapewnić jego maksymalną bezawaryjność i długowieczność. Producenci szczegółowo wymieniają w nich miedzy innymi elementy zestawu, które należy myć, oraz informują, w jaki sposób powinniśmy to robić. Najlepiej oczywiście czynić to niezwłocznie po użyciu, co pozwala na uniknięcie przebarwień, szczególnie jasnych modułów. Zainteresujmy się też tym, które komponenty nadają się do mycia w zmywarce.

 W kontekście mycia należy wspomnieć o tym, że większość modeli nadaje się do rozłożenia na wiele osobnych podzespołów, a to znacznie ułatwia dbałość o robota.  Pamiętajmy także, że baza robota kuchennego zawiera jego silnik, który nie może zostać zamoczony. Dlatego też korpus robota kuchennego czyścimy wilgotną tkaniną tylko na obudowie urządzenia tak, aby zachować jego estetykę.

 

Robot kuchenny- dla kogo jest to idealny wybór?

Podsumowując, robot kuchenny jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla pasjonatów gotowania. Dzięki urządzeniu mogą oni przyrządzać szerszą gamę przepisów, robić to szybciej, sprawniej i po prostu zdrowiej. Robot kuchenny także zda egzamin w każdej kuchni amatorskiego lub półprofesjonalnego kucharza.  Inteligentne roboty natomiast zachwycą z pewnością wszystkie nowoczesne osoby, które podążają za najnowszymi trendami i są czerpią pełnymi garściami z walorów nowinek technologicznych. Co jednak najważniejsze- roboty kuchenne są idealnym rozwiązaniem  dla wszystkich osób, które cenią wygodę, oszczędność czasu i przestrzeni w kuchni.

Poszukujesz idealnego robota kuchennego? Najlepsze modele w najkorzystniejszych cenach znajdziesz  tutaj.

Oferta pracy Jooble.org

Jeśli szukasz pracy w branży kulinariów, warto zwrócić uwagę na województwo podkarpackie. To region, w którym rozwija się wiele firm gastronomicznych, a co za tym idzie – zawsze istnieje zapotrzebowanie na kucharzy i pomocników kuchennych. Dzięki Jooble masz szansę znaleźć wymarzoną pracę nie tylko w tej dziedzinie, ale również w wielu innych. Warto regularnie sprawdzać portal i aplikować na interesujące oferty, aby nie przegapić szansy na ciekawą pracę w województwie podkarpackim.