Jak zmieniały się systemy nawigacji w robotach sprzątających? Krótka historia.

Następstwem po przestarzałych (choć prostych w obsłudze) robotów sprzątających z nawigacją losową (randomową), 
są roboty wyposażone w żyroskop. Od tego momentu roboty zyskały możliwość orientowania się w przestrzeni. Oznacza to, że robot potrafi określić pokonaną trasę sprzątania, rozpoznaje przeszkody i nie będzie wracał do miejsc, które już posprzątał. Niestety, w porównaniu z kamerą czy laserem, roboty te nie są równie precyzyjne, a aplikacje do sterowania robotem są ubogie w funkcje.Nawigacja z wykorzystaniem kamery rozszerza bardzo istotne elementy pracy robotów. Tutaj możliwe stało się zapamiętywanie map dostępnych z poziomu aplikacji. Dzięki skanowaniu pomieszczeń przez kamerę robot lepiej orientuje się w terenie. 

W droższych modelach znajdziemy funkcje wyznaczania stref sprzątania, stawiania wirtualnych ścian, przez które robot nie przejedzie, a także wysyłania robota do konkretnego punktu w naszym domu.Zdecydowanie najlepszą i najnowocześniejszą technologią nawigacji w robotach sprzątających jest zastosowanie lasera.

Co to oznacza?
Kopułka lasera obraca się wysyłając wiązkę światła, która odbijając się od obiektów w pomieszczeniu wraca 
do robota i mierzy odległość od nich. Wszystko to dzieje się bardzo szybko i w czasie rzeczywistym, dzięki czemu urządzenie na bieżąco aktualizuję mapę i robi to zdecydowanie bardziej precyzyjnie od robotów z kamerą.

Tylko i wyłącznie kosztem niewiele większej 
wysokości robota przez wystającą kopułkę lasera, otrzymujemy szereg istotnych cech, które czynią te roboty najlepszymi z dostępnych. Obecność lasera w robocie minimalizuje szanse na kolizję, ponieważ analizuje przestrzeń dookoła siebie. Ze względu na to, robot sprzątający nie jest ograniczony dopolegania na dodatkowych czujnikach.

Nawigacja laserowa to obecnie najwyższy poziom wykorzystania technologii, który pozwala 
na korzystanie z najbardziej zaawansowanych funkcji, jak m.in: zdalne sterowanie robotem, ustalanie harmonogramu sprzątania w wyznaczonych strefach łącznie ze stosowaniem wirtualnych ścian. Robot sprzątający z laserem daje gwarancję niespotykanej dotąd precyzji i wielofunkcyjności w tego typu inteligentnych odkurzaczach.Przykładem najnowocześniejszego robota sprzątającego z nawigacją laserową jest robot sprzątający COBBO PRO 27. Masz jakiekolwiek pytania związane z robotami sprzątającymi i chciałbyś się o nich jeszcze więcej dowiedzieć?

Infolinia ze specjalistą od robotów sprzątających czynna od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00
tel. 537 591 001