Zastanawiasz się nad kupnem robota sprzątającego ze stacją
opróżniającą? Chciałbyś poznać zasady działania tego rodzaju urządzenia? Nie wiesz, czy stacja sprawdzi się w Twoim domu? Odpowiedzi na te oraz inne zagadnienia znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się tutaj wszystkiego, czego powinieneś się dowiedzieć o automatycznych stacjach opróżniających.

Ten tekst przeczytasz w 5 minut!

Zagadnienia poruszone w poradniku:

  1. Stacja opróżniająca - dla kogo i po co?
  2. Parametry automatycznej stacji opróżniającej
  3. W jaki sposób działa stacja opróżniająco-ładująca?
  4. Jakie możliwości oferuje stacja opróżniająca
  5. Instalacja, eksploatacja i konserwacja
  6. Wskazówki

Stacja opróżniająca - dla kogo i po co?

Rozglądając się na rynku robotów sprzątających możemy zauważyć, że roboty mogą, ale nie muszą mieć w zestawie stacji opróżniającej. Różnica ta wynika ze specyfikacji pracy urządzenia i skoncentrowaniu się na dwóch odrębnych wariantach sprzątania, czyli na odkurzaniu i mopowaniu.

Jak można się łatwo domyślić, roboty posiadające stację są nastawione przede wszystkim na odkurzanie i automatyczne opróżnianie nieczystości z pojemnika robota. Takie rozwiązanie znajduje szczególne zastosowanie w domach, w których spotkamy domowe zwierzęta gubiące sierść. Stacja samoopróżniająca pozwoli nam na dużą oszczędność czasu - możemy zapomnieć o opróżnianiu nawet do 3 miesięcy!
Parametry automatycznej stacji opróżniającejZestawienie kilku podstawowych parametrów przekłada się na efektywność pracy stacji. Na co należy zwrócić uwagę?

Wymiar - większa stacja w praktyce oznacza możliwość zastosowania worków o zwiększonej pojemności, co pozwala na jeszcze dłuższy czas pracy robota bez konieczności wymiany worka.

Moc - jeden z podstawowych parametrów (W), na który zwracają uwagę klienci. Odpowiednio duża moc przekłada się na silniejsze i szybsze odsysanie nieczystości do stacji. W naszej serii PRO jest to moc na poziomie 1050W, podczas gdy stacje innych „topowych” producentów nie przekraczają 950W.

Konstrukcja kanału ssącego – odległość jak i stopnie załamania kanału ssącego mają duże znaczenie w procesie odsysania. Im dłuższy jest kanał ssący, oraz im więcej załamań kanału pod kątem 90 , tym więcej traci stacja na mocy i czasie odsysania nieczystości z robota. Na schemacie poniżej przedstawione zostały dwa sposoby odprowadzania kanału ssącego w stacjach opróżniających. W robocie COBBO PRO 27+ zastosowano korzystniejszą dla stacji konstrukcję, która pozwala na szybkie i skuteczne odsysanie brudu z pojemnika.

W jaki sposób działa stacja opróżniająco-ładująca?Celem stacji opróżniająco-ładującej jest ładowanie robota sprzątającego opróżnienie nieczystości z pojemnika na kurz zamontowanego w robocie po każdym cyklu sprzątania. W przypadku gdyby robot zapełnił pojemnik, wówczas automatycznie zlokalizuje stację, pojedzie opróżnić śmieci i od razu wróci do pracy. Współpraca robota ze stacją wygląda następująco: robot sam potrafi wjechać na stację tak, aby dopasować wlot odsysający do pojemnika (to samo tyczy się funkcji ładowania). Jeśli robot zadokował się w prawidłowy sposób, stacja uruchomi się i rozpocznie odsysanie wprost do worka zamontowanego wewnątrz niej.Jakie możliwości oferuje stacja opróżniająca?Posiadając tego typu urządzenie możemy liczyć na kilka udogodnień, które pozwolą nam na dostosowanie pracy robota sprzątającego w taki sposób, aby pracował z jak najmniejszą ingerencją z naszej strony.

Stacja opróżniająco-ładująca bez trudu naładuje naszego robota gdy tylko to będzie konieczne lub gdy sami o tym zdecydujemy. Przy akumulator litowo-jonowych ważne jest, aby w razie możliwości robot był często ładowany.

Aplikacja umożliwia nam decydowanie o tym jak często robot będzie korzystał ze stacji. Biorąc pod uwagę robota sprzątającego COBBO PRO 27+ możemy wybrać jedną spośród opcji dostępnych w aplikacji mobilnej:

- nie opróżniaj - pojemnik nie będzie opróżniany

- opróżniaj po każdym cyklu sprzątania

- opróżniaj po dwóch cyklach sprzątania

- opróżniaj po trzech cyklach sprzątania

- rozpocznij opróżnianie - wyślij robota do stacji w momencie gdy tego potrzebujesz

Obserwacja pracy robota może nam pomóc w dopasowaniu częstotliwości opróżniania w stacji. Zdobędziemy dzięki temu informację po ilu sprzątaniach robot zapełni pojemnik oraz ile opróżnień pomieści worek w stacji. W najlepszej sytuacji da nam to pogląd co jaki czas stacja wymaga wymiany worka. Wówczas możemy zapomnieć o sprzątaniu na długi czas, a robot i stacja będą ze sobą doskonale współpracować.Instalacja, eksploatacja i konserwacja1. Instalacja

Poprawne umiejscowienie polega na instalacji stacji na płaskim podłożu, pod ścianą pomieszczenia, w pobliżu gniazdka elektrycznego. Ważne jest, aby zachować kilka centymetrów odstępu między ścianą a stacją, ponieważ z tyłu stacji znajduje się wylot wentylacyjny. Ponadto, należy zachować otwartą przestrzeń po bokach stacji (0,5m z obu stron) oraz od jej przodu (1,2m). W stacji znajdziemy również fabrycznie zamontowany worek.


Otwór wentylacyjny w stacji robota sprzątającego COBBO PRO 27+

2. Konserwacja

Stacja w modelu PRO 27+ posiada diodę, która może nam zasygnalizować, że worek na kurz jest pełny (w przypadku naszej stacji jest to szybko migający pomarańczowy sygnał).

Wymiana worka jest prostą oraz szybką czynnością przypominającą wymianę worka w klasycznych odkurzaczach. Zaleca się wymianę worka co 6-8 tygodni.

Robot i stacja to inteligentne urządzenia, które są przygotowane na każdy scenariusz. Może się zdarzyć, że worek w stacji nie jest pełny, a jednak widzimy sygnał. Co to oznacza? Przyczyną jest zablokowanie kanału pyłowego, który z łatwością możemy wyczyścić.

Raz w miesiącu zaleca się sprawdzenie soczewki IR (w COBBO PRO 27+ to czarny element obudowy na froncie stacji) oraz styków kontaktowych przeznaczonych do ładowania robota sprzątającego. Jeśli komponenty te są zanieczyszczone (np. kurzem), warto usunąć je czystą i suchą ściereczką.

Jeśli chodzi o filtr wentylatora (umiejscowiony pod workiem na kurz), postępujemy identycznie jak w przypadku soczewki IR oraz styków ładujących. Powinniśmy sprawdzać filtr przynajmniej raz w miesiącu.3. Eksploatacja

Należy pamiętać, że worki na kurz montowane w stacji opróżniającej są elementami eksploatacyjnymi. Jako iż są to przedmioty jednorazowego użytku - warto przed zakupem upewnić się co do dostępności kompatybilnych worków do naszego urządzenia. Istotną rolę gra także cena części eksploatacyjnych, które niestety często bywają drogie.

W naszym sklepie, a także na aukcjach Allegro dostępne są worki na kurz do kilku modeli robotów sprzątających innych marek oraz pozostałe części eksploatacyjne w konkurencyjnych cenach.
WskazówkiZapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci podczas zakupu/eksploatacji/konserwacji Twojego robota z automatyczną stacją opróżniającą.

1. Zanim wybierzesz konkretny model, sprawdź jego wielkość i rozejrzyj się po domu, aby znaleźć odpowiednie miejsce na stację opróżniającą.

2. Przed zakupem sprawdź dostępność części eksploatacyjnych.

3. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi, znajdziesz w niej wszystkie istotne informacje na temat postępowania z robotem i stacją ładująco-opróżniającą.

4. Umiejscowienie stacji w centralnym i przestronnym miejscu w domu ułatwi i przyspieszy pracę robota.

5. Przestrzegaj zaleceń producenta. Odpowiednio częsta konserwacja pozwoli Ci na efektywną pracę urządzenia przez długie lata.

6. Staraj się nie nadużywać siły podczas konserwacji urządzenia.

7. W przypadku awarii, nie naprawiaj urządzenia na własną rękę. Wówczas skontaktuj się z producentem.