Zmiana ustawień pasma częstotliwości w routerze (2.4 GHz/5 GHz)

Łącząc robota sprzątającego z aplikacją, wymagane jest połączenie z siecią o paśmie częstotliwości 2.4 GHz. Niekiedy zdarza się, że router operujący domową siecią Wi-Fi działa w częstotliwości 5 GHz, co może powodować nieprawidłowości w procesie łączenia robota.

Uwaga - jeżeli jesteś abonentem operatorów sieci, takich jak np. Orange, T-Mobile i innych, można skorzystać z telefonicznej obsługi klienta danego operatora, która zdalnie zmieni ustawienia pasma częstotliwości w Twoim routerze.

Jak zatem przełączyć pasmo częstotliwości odpowiednie dla robota w routerze?


1. Rozpocznij od połączenia się z domową siecią Wi-Fi na komputerze, smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym.

2. Poszukaj adresu IP, który najczęściej znajduje się w instrukcji obsługi routera, bądź na naklejce umieszczonej na obudowie routera. Przykładowy adres IP: 77.55.142.42.

*Alternatywne rozwiązanie - obsługując komputer z systemem Windows, wyszukaj w menu "Wiersz polecenia", uruchom go, a następnie wpisz "ipconfig". Z wyświetlonych danych, wyszukaj pole "Default Gateway" i skopiuj wyświetlony adres IP.


3. Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz bądź wklej adres IP swojego routera w pasku wyszukiwania u góry przeglądarki.

4. Zaloguj się do panelu za pomocą danych. Najczęściej domyślnie możesz połączyć się za pomocą nazwy użytkownika "admin" oraz hasła "password", "admin" lub pozostawiając to pole puste.

5. Znajdź ustawienie odpowiadające za zmianę pasma częstotliwości sieci Wi-Fi. W zależności od routera, miejsce, gdzie znajduje się ta opcja, może nosić różne nazwy.

6. Jeśli Twój router działa na paśmie 5 GHz, przełącz je na częstotliwość 2.4 GHz.

7. Zamknij panel administracyjny.

8. Gotowe!